Poradna

Trápí Vás praskliny na patách a šupící se kůže? Přečtěte si, kde je zakopaný pes..

Popraskaná kůže na patách - příčina, léčba

Kůže na patách může praskat z řady důvodů. Nejčastější příčinou je příliš suchá a ztvrdlá horní vstva kůže. Kromě pat může k praskání docházet například i na prstech u nohou. Pro elasticitu kůže je potřebná mimo jiné i dostatečná hydratace. K praskání dochází často v důsledku zvýšené mechanické námahy, např. u lidí s povoláním, při kterém se dlouhodobě stojí, případně u lidí s nadváhou.Problém může být i u těhotných. Kůže je dlouhodbě namáhána, a pokud je suchá a nadměrně tlustá, v místech ohybu snadněji praská. Přispívá k tomu i nevhodná obuv s otevřenými patami. Prevencí praskání kůže na patách i dalších částech chodidel je udržovat ji dostatečně hydratovanou, vláčnou, bránit jejímu nadměrnému ztluštění a vyhnout se nadměrnému zatížení pat. K tomuto účelu slouží přípravky s obsahem emolientů (změkčujících prostředků - různých přírodních olejů a vosků) a hydratačních látek (glycerin, panthenol, urea)

Co dělat se ztluštělou kůží na patách?

Pokud již došlo ke vzniku nadměrně tlusté vrstvy kůže, jen obtížně se daří udržet vrchní vrstvu hydratovanou a ta často nevyhnutelně praská. V takovém případě je nutné vrchní vrstvu kůže odstranit. Lze tak učinit mechanicky (obroušením). Výhodné je použít tzv. ovocné kyseliny, organické hydroxykyseliny. Jednou z nejúčinnějších a nejvíce v praxi ověřenou je kyselina glykolová. Přípravky s obsahem 5 % až 20 % kyseliny glykolové se používají jako efektivní prostředky při potížích s popraskanými patami i jako jejich prevence.

Komplikace popraskaných pat

Častou komplikací u popraskaných pat bývá infekce. Infekční agens (bakterie, kvasinky, plísně) se dostává do prasklin kůže, kde nalézá ideální prostředí k životu - teplo, vlhko, živiny - a velmi obtížně ho lze z těchto míst odstranit. Působí zde zánětlivé reakce a brání zhojení prasklin. Je proto vhodné, aby přípravky k ošetření popraskaných pat obsahovaly i protibakteriální a protíplísňové aktivní složky.

Krémy na popraskané paty

Krémy se používají denně, jemně se vmasírují na dobře umytou a osušenou kůži a nechají se působit, nejlépe přes noc. Podle závažnosti rozpraskanou a zrohovatělou kůži odstraní do 1 až 3 týdnu. Svým klientům doporučuji provádět minimálně 1x - 2x týdně zábaly za použití vhodného přípravku, igelitového sáčku a ponožky. Nejlépe přeš noc.

Nesmíme zapomínat, že nohy by nás měly nést po celý život. Proto bychom naše chodidla neměli zanedbávat a včas jím věnovat patřičnou péči. Jen tak budou zdravé, bez zbytečných krust, ba víc- stále krásné a jemné.

Látky používané při léčbě popraskané kůže na patách:

- kyselina glykolová - změkčení a odstranění staré rozpraskané kůže nohou
- klimbazol a pirocton olamin potlačují růst nežádoucích kvasinek a plísní
- šalvějová silice působí antíbakteriálně a deodoračně
- panthenol, glycerin, urea, bambucké máslo (Shea butter) a makadamový olejhydratují a změkčují kůži nohou a zmenšují tak riziko praskání.


Vaše dotazy mi můžete posílat na kristina.mesarcova@gmail.com. Ráda Vám je zodpovím..